Wrocław Świebodzki i okolice

Wrocław Świebodzki jest to nieczynna, czołowa stacja kolejowa w centrum Wrocławia. Zachowały się do dzisiaj zarówno perony, wiata, układ torów jak i budynek dworca. Stację oddano do użytku w 1842 roku, a zamknięto w 1991. Wrocław Świebodzki był stacją początkową dla linii 274 do Zgorzelca. Na przestrzeni lat przechodził m.in. wiele pożarów, oraz przebudowę pod koniec XIX wieku, uzyskując formę, którą można zobaczyć do dzisiaj. Obecnie, chociaż stacja nie jest używana zgodnie z przeznaczeniem – nadal tętni życiem i nie jest zupełnie zapomniana. Na terenie kręcono sceny do kilku filmów, odbywały się tam różnego rodzaju wystawy, a w peronach stał parowóz Ty2-22. W 2018 roku zakupiło go Muzeum Historyczne w Lubinie z przeznaczeniem na eksponat na tamtejszym dworcu.

W 1991 roku, po zakończeniu regularnych kursów pociągów, budynek dworca wydzierżawił Teatr Polski, który użytkuje go do dzisiaj. Jest to budynek w stylu klasycystycznym z bogatymi zdobieniami. Główne wejście zdobi neon z nazwą dworca, natomiast nad wejściem do Teatru znajduje się rzeźba z lokomotywą w środku.

Inną część budynku oraz perony zajmuje bar “Hala Świebodzki”. Środkowy peron jest przykryty wiatą z ozdobnymi kolumienkami. Na torach w pobliżu stacji urządzono plac targowy, który także funkcjonuje do dzisiaj. Odbywa się w każdą niedzielę. Na terenie funkcjonuje kilka niezbyt estetycznych budek z fastfoodem, jednak ścisła okolica dworca jest zachowana w klimacie “z epoki”.

Przechadzając się po okolicy znajdziemy wiele pozostałości kolejowej infrastruktury – torowiska, różnego rodzaju budynki – w tym dawną nastawnię WSA. Niektóre z nich stoją opuszczone i niszczeją, a inne zajmują różne firmy prywatne. Obok znajduje się także działające przedsiębiorstwo DOLKOM zajmujące się naprawami infrastruktury komunikacyjnej.

1 Response

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Post comment

Translate »