Stephan Tower

Stephan Tower, czyli wieża ciśnień Borek we Wrocławiu. Jedna z najciekawszych i najładniejszych wież ciśnień w Polsce. Jej budowa trwała zaledwie rok w latach 1904-1905. Architektem tej wieży był Karl Klimm – projektant m.in. Mostu Zwierzynieckiego i budynków Portu Miejskiego we Wrocławiu oraz schroniska na Ślęży. Wieża ciśnień Borek ma 62 metry wysokości. Wykonano ją w stylu historyzującym. Łączy elementy secesji, neogotyku i neoromanizmu. Uwagę przyciągają różne rzeźby wykonane z piaskowca, które się wyróżniają na tle ceglanych ścian. Na szczycie – w ośmiobocznej części budynku – znajdował się zbiornik wodny, a środkowym słupem pod nim biegły instalacje wodociągowe. Dolną część zajmowały mieszkania dla obsługi technicznej wieży.

Od 1906 roku wieża była udostępniona dla zwiedzających. Z góry na pewno rozciąga się piękny widok na całą okolicę. W czasie II wojny światowej wykorzystywano ją jako punkt obserwacyjny. Od tamtej pory zaniechano konserwacji budynku i udostępniania go do zwiedzania, chociaż jeszcze w latach 80 XX wieku wieża działała w systemie wodociągów miejskich. 19 października 1978 roku wpisano ją do rejestru zabytków.

W końcu lat 90 wieżę wykupił Helmut Stephan i przekształcił ją na restaurację “Wieża Ciśnień”, którą zamknięto w 2015. W 2017 wykupił ją nowy inwestor. Żeby uhonorować poprzedniego właściciela, który wieżę odnowił i konserwował, nowy nabywca zdecydował się nazwać obiekt jego nazwiskiem – stąd nazwa Stephan Tower. Planowane jest utworzenie hotelu na górnych piętrach oraz kontynuowanie działalności restauracji na dole. Firma rozważa także opcję utworzenia izby pamięci, która by pozwoliła na poznanie historii tego miejsca. Na razie jednak obiekt jest całkowicie zamknięty. Na drzwiach wiszą kartki informujące o braku możliwości zwiedzania.

Translate »