Spacer z Gdyni do Sopotu

Około 15-kilometrowy spacer z Gdyni do Sopotu zaczął się na dworcu Gdynia Główna. Pierwszy punkt wycieczki to Przystań Żeglugi, Marina i plaża miejska w Gdyni. W przystani cumuje m.in. okręt ORP Błyskawica oraz żaglowiec Dar Pomorza, czyli statki – muzea. Po drugiej stronie, idąc w kierunku południowym, około 40 metrów od brzegu znajdziemy rzeźbę “Marzyciel – Dyrygent Fal”.

Po minięciu plaży miejskiej idziemy Bulwarem Nadmorskim aż do jego końca. Tam, mijając pomnik Naczelnego Skauta Świata, przechodzimy przez Polankę Redłowską, a następnie wchodzimy do rezerwatu przyrody Kępa Redłowska. Jest to jeden z pierwszych rezerwatów przyrody w Polsce. Ochroną objęto naturalny las bukowy, który skrywa także liczne wąwozy, a od strony morza – klify. Poza przyrodą w rezerwacie znajdziemy liczne pozostałości militarne oraz używaną jednostkę wojskową.

Bateria Artylerii Stałej (BAS)

Znajdujące się tutaj obiekty powstały już po zakończeniu II wojny światowej. Projekt został opracowany w 1946 roku. Dwa lata później już oddawano pierwsze strzały testowe. W skład Baterii Redłowo wchodziły m.in. 4 działobitnie dla dział 130mm, stanowiska dla działek 37mm, Zapasowy Punkt Kierowania Ogniem, Główny Punkt Kierowania Ogniem, magazyny amunicji, elektrownia, stacja kompresorów, czy też stanowisko z reflektorem. Część z tych obiektów obecnie znajduje się na terenie jednostki wojskowej, a część jest ogólnodostępna.

Schodząc z Klifu w Orłowie trafiamy prosto na znajdujące się tam molo. Dalsza droga prowadzi ścieżką wzdłuż linii brzegowej, aż do molo w Sopocie. Stamtąd, przy promieniach zachodzącego słońca, czeka prosta droga na dworzec kolejowy i na pociąg powrotny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Post comment

Translate »