Łęczyca

Łęczyca była miastem królewskim Korony Królestwa Polskiego, co gwarantowało ówczesnym mieszkańcom nieco więcej przywilejów niż mieszkańcom innych miast. Pamiątką z tego okresu jest pochodzący XIII wieku zamek.

Zamek Królewski w Łęczycy

Wybudowany na sztucznie utworzonym wzniesieniu otoczonym fosą. Budowla powstała prawie w całości z czerwonej cegły i została otoczona wysokim, około 10 metrowym murem. Powstały także dwie wieże – jedna ośmiokątna – Wieża Szlachecka, a druga czworoboczna z bramą oraz pomieszczeniem dla strażników. Całość przechodziła na przestrzeni lat wiele remontów oraz rozbudów. W dzisiejszej formie zamek posiada ośmiokątną wieżę, budynek zwany “Domem starym” oraz “Dom nowy”, a także część murów. Na zamku mieści się Muzeum Łęczycy.

Ratusz w Łęczycy

Budynek pochodzi z 1788 roku. Wybudowano go w dwa lata według projektu jednego z królewskich architektów. Znajduje się w centralnym punkcie rynku, niedaleko zamku. Znajduje się w rejestrze zabytków.

Więzienie w Łęczycy

Opuszczony zakład karny, który powstał na terenie dawnego klasztoru Dominikanów. Więcej o tym miejscu we wpisie z 2014 roku.

Więzienie w Łęczycy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Post comment

Translate »