Kopciuchem z “towosem” po Mazurach

Kopciuchem z “towosem” po Mazurach, czyli impreza organizowana przez Zrobotyzowanych we współpracy z Ełcką Wąskotorówką na początku września. Skład zestawiony z parowozu Px48-1752, trzech wagonów osobowych oraz dwóch towarowych przejechał malowniczą, 15-kilometrową trasą z Ełku do Sypitek. Po drodze organizatorzy przewidzieli wiele atrakcyjnych fotostopów, gwarantując każdemu z uczestników możliwość zrobienia satysfakcjonujących zdjęć. W Sypitkach parowóz miał solową sesję fotograficzną na klimatycznym moście. Był także czas na ciepły posiłek, chwilę odpoczynku, a także obserwację manewrów przed drogą powrotną.

Ełk – stacja początkowa

Most nad rzeką Ełk

Mrozy Wielkie

Regielnica

Kałęczyny

Laski Małe

Tutaj – w 12,3 kilometrze linii prowadzącej niegdyś z Ełku do Turowa – znajduje się rozgałęzienie linii. Druga z nich prowadziła do miejscowości Zawady i liczyła 9,8 kilometra. Zdjęcie wykonane z dawnego placu przeładunkowego.

… i gdzieś w polach…

gdzie, dzięki uprzejmości właściciela zdziwionego naszą obecnością, mogliśmy sfotografować dodatkowo wzbogacony widok

Most nad rzeką Legą w Sypitkach

Jego budowę zakończono w 1952 roku. Ma długość 36,55m.

Kilka zdjęć z drogi powrotnej – tendrem do przodu

A także kilka zdjęć “od zaplecza”

Px48-1752

Został wyprodukowany w 1951 roku w Chrzanowie. Pełnił służbę w wielu miejscach, m.in. w Karczmiskach, Starachowicach, a także w Warszawie. W 1993 roku trafił do Ełku stając się jedynym czynnym parowozem tutejszej wąskotorówki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Post comment

Translate »