W okolicach Nadarzyna znajdowały się dwa obiekty należące do byłego dywizjonu 3 Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej, dzisiaj znane jako N1 i N2. Obie jednostki funkcjonowały za czasów Układu Warszawskiego, jednak N1 została rozformowana znacznie wcześniej niż N2.

N1.

Część jednostki została przemieniona w ośrodek dla uchodźców, a reszta – jeszcze na początku tego roku była kuszącym obiektem dla pasjonatów Urbexu, ASG, czy też zwykłych spacerowiczów. Jednak została zrównana z ziemią i można jedynie doszukiwać się nielicznych pozostałości świadczących o tym, że kiedyś znajdował się tutaj obiekt wojskowy. Całość ogradzał betonowy mur i zasieki. Wewnątrz ogrodzenia znajdowały się m.in. stanowiska wyrzutni rakiet, bunkier dowodzenia, czy garaże dla ciężarówek. Poza murem: magazyn rakiet, kilka schronów i strzelnica, którą wciąż bez problemu można rozpoznać.

N2.

Ta jednostka przeciwlotnicza także powoli odchodzi w zapomnienie. Teren otoczony drutem kolczastym, z którego niewiele zostało… jednak przy wjeździe wisi tabliczka ochrony. Obecnie zostały jedynie trzy budynki z części koszarowej, resztę wyburzono. Znajdywały się tutaj budynki podobne do tych w N1.

Translate »